W związku ze stanem epidemiologicznym nadal obowiązującym w naszym kraju,
z polecenia Wojewody Mazowieckiego nasze zajęcia aktualnie nie mogą odbywać się w sposób stacjonarny. Wychodząc naprzeciw temu pomysłowi zaangażowaliśmy się
w utworzenie WIRTUALNEGO LEGIONOWSKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU.

W ramach wprowadzenia w życie powyższej inicjatywy zapraszamy wszystkich słuchaczy LUTW jak również pozostałe osoby z Gminy Miejskiej Legionowo w wieku 60+ do uczestniczenia w wirtualnych zajęciach m.in. z j. angielskiego, gimnastyki rehabilitacyjnej, zajęć komputerowych, warsztatów kulinarnych itp. Wszystkie aktualności dotyczące tej formy prowadzenia zajęć znajdą Państwo na naszej stronie internetowej www.lutw.net gdzie, dzięki współpracy z TV Legionowo zamieszczane
są aktualne filmy nagrywane przez kierownictwo LUTW oraz wykładowców zachęcających do wspólnego udziału w zajęciach. Wszystkich zainteresowanych prosimy, także o kontakt pod nr tel. 22-784-05-15 bądź informację e-mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

      Zapraszam seniorów z Miasta i Powiatu do I programu  Polskiego Radia  w najbliższą niedzielę 10 maja i wysłuchania  audycji  CZAS POGODY  między godziną  10.00 a 12.00. Będzie ona poświęcona seniorom i dobrym praktykom wypełnienia czasu seniorom pozostającym zamkniętym w  swoich domach z powodu pandemii.
 
Jako  dyrektor Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku będę prezentował / na żywo/ ok. godziny 10.20 nasze działania w tym zakresie. Temat dodatkowy to  działania wirtualne skierowane do seniorów / szczegóły na stronie https://lutw.net.
Proszę seniorów o zgłaszanie waszych propozycji  abym mógł pokazać  je w czasie audycji. Materiały wysyłajcie na e-mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.           
Pozdrawiam
 
Roman Biskupski dyrektor Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Dla legionowskich seniorów ale również wszystkich seniorów Mazowsza kolejna oferta kulinarna na każdą kieszeń a przede wszystkim bardzo smaczna próbowaliśmy polecamy . Oczekujemy też od was przepisów kulinarnych, które możemy zaprezentować jako wasze i zaproponować pozostałym / przysyłajcie przepisy tanie i bardzo smaczne na każdą senioralną  kieszeń/. Wysyłajcie je do  nas na e-maila Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
ŻYCZYMY SMACZNEGO  
 
dr Roman Biskupski
 

 

Epidemia koronawirusa wywróciła nasze życie do góry nogami. Zamknięte urzędy i szkoły, ograniczenia w przemieszczaniu się, ludzie tracący pracę i źródło utrzymania dla swoich rodzin – to nasza nowa rzeczywistość. Jednak nawet w tym trudnym czasie wiele osób okazuje solidarność i niesie innym pomoc. Poniżej przedstawiamy zbiór prostych wskazówek, jak mądrze i bezpiecznie pomagać, zarówno zostając w domu, jak i z niego wychodząc.​

 

 Pomóż, zostając w domu

Jeśli dobrowolna izolacja to dla Ciebie za mało i chciał(a)byś wesprzeć innych w tym trudnym czasie, jest wiele sposobów udzielenia pomocy niewymagających opuszczania domu. Poniżej jest kilka z nich.

 

Wesprzyj finansowo organizacje pomocowe

Możesz wesprzeć organizacje lub instytucje profesjonalnie zajmujące się opieką nad osobami z grupy zwiększonego ryzyka – w ten sposób nie tylko pomożesz potrzebującym, lecz także przyczynisz się do ochrony zagrożonych w czasie społecznej kwarantanny miejsc pracy. Nie wiesz, jak znaleźć właściwą organizację? Zastanów się, czy interesują cię organizacje zajmujące się specyficznym rodzajem wsparcia (np. na rzecz szpitali lub skierowanym do seniorów/-ek, osób w kryzysie bezdomności, ofiar przemocy domowej, migrantów/-ek, zwierząt itp.). Poszukaj internetowych zbiórek dotyczących walki z epidemią (jest kilka ogólnopolskich serwisów organizujących takie zrzutki). Sprawdź portale zbierające informacje o organizacjach społecznych, by wyszukać najbardziej aktualne dane o ich potrzebach (zob. portal ngo.pl lub strona Organizacje społeczne. To działa). Sprawdź w internecie, jakie organizacje działają w Twoim mieście lub pomagają w skali ogólnopolskiej, i wesprzyj je, nie wychodząc z domu!

 

Wesprzyj szpitale

Możesz bezpośrednio wesprzeć szpitale, które w ostatnich tygodniach mierzą się z brakiem najpotrzebniejszych dóbr. Poszukaj akcji pomocowych w Twojej okolicy lub skorzystaj z istniejących baz (zob. akcja Wsparcie dla szpitala).

 

Wesprzyj firmy, które pomagają innym

Wiele restauracji w czasie epidemii włącza się w akcje niesienia pomocy, np. zapewniając posiłki ludziom w trudnej sytuacji materialnej i/lub personelowi medycznemu. Znajdź taką restaurację w swojej najbliższej okolicy – dzięki temu nie tylko wesprzesz ją w przetrwaniu tego trudnego czasu, lecz także za jej pośrednictwem zapewnisz posiłek osobom w potrzebie (zob. akcja Posiłek dla lekarza).

 

Dziel się swoimi talentami

W czasie epidemii możesz, korzystając z internetu, udzielać darmowych korepetycji albo pomagać dzieciom w odrabianiu lekcji. Jeśli dasz ogłoszenie w mediach społecznościowych lub wywiesisz plakat na klatce, na pewno ktoś się zgłosi i z chęcią skorzysta z pomocy (zob. akcje na stronie Widzialna ręka).

 

Szyj maseczki

Maseczki ochronne stały się trudno dostępnym towarem, bez którego ciężko wyobrazić sobie walkę z epidemią. Możesz szyć je dla siebie, znajomych, sąsiadów w grupie ryzyka czy lokalnego szpitala. Nie musisz mieć szczególnych zdolności manualnych, wystarczy chęć i odrobina cierpliwości (zob. akcja Chcemy zacząć szyć).

 

Bądź w kontakcie

To, że nie trzeba unikać spotkań na żywo, nie oznacza, że nie możesz być w kontakcie telefonicznym lub internetowym ze swoimi znajomymi, przyjaciółmi i rodziną, a zwłaszcza babciami i dziadkami. Wielu osobom w czasie izolacji spowodowanej epidemią doskwiera samotność oraz uczucie przytłoczenia nietypową sytuacją, a pomóc im może zwykła rozmowa. Pamiętaj również o osobach samotnych, które nie mają do kogo zadzwonić. Możesz ogłosić chęć pogadania z kimś w swoich mediach społecznościowych (zob. akcja Widzialna ręka) albo wydrukować i rozwiesić plakaty z informacją o istniejących telefonach zaufania (zob. telefon dla osób starszych prowadzony przez Stowarzyszenie „Mali Bracia Ubogich” albo telefon dla dzieci i młodzieży prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę).

 

 Pomóż, wychodząc z domu

Zanim zdecydujesz się wesprzeć walkę z wirusem w terenie, upewnij się, że nie należysz do grupy zwiększonego ryzyka. Pomagaj, jeśli nie ukończyłeś/-aś 65 lat, nie jesteś w ciąży, nie cierpisz na żadną przewlekłą chorobę (np. cukrzycę, nadciśnienie, problemy z sercem, nowotwór), nie przyjmujesz leków immunosupresyjnych ani nie masz obniżonej odporności. Upewnij się również, że ani Ty, ani nikt w Twoim najbliższym otoczeniu nie macie żadnych objawów takich jak kaszel, duszności czy wysoka gorączka, a także nie mieliście kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem.

 

Pomagaj w grupie

Niezależnie od miejsca, w którym mieszkasz, na pewno jest wiele możliwości pomagania w większej grupie – sformalizowanej albo nieformalnej, np. sąsiedzkiej.

Zastanów się, jakiej pomocy chcesz udzielać (zakupy, wyprowadzanie psa itp.), a następnie znajdź grupę, która pomoże Ci pomagać. Możesz zaangażować się np. w działania lokalnych organizacji na co dzień zajmujących się pomocą (zob. regionalne oddziały PCK) albo innej grupy samopomocowej w Twojej okolicy (zob. akcja Wirus życzliwości). Jeśli jesteś związany/-a ze swoją parafią, możesz zaangażować się w działania grup duszpasterskich, miejscowe grupy Caritasu albo w ramach akcji Wspólnoty pomocy.

 

Możesz też znaleźć na stronie internetowej gov.pl lokalny ośrodek pomocy społecznej i skontaktować się z nim, oferując swoje wsparcie. Wolontariuszy szukają też niektóre urzędy gminy (miasta) – informacje o ofertach znajdziesz na ich stronach.

 

Pamiętaj, jeśli wstępujesz w szeregi organizacji pozarządowej i w jej ramach świadczysz wolontariat, bądź świadomy/-a przysługujących Ci praw – więcej na ten temat dowiesz się z tego artykułu.

 

Jeśli w Twojej okolicy nie ma inicjatywy, do której chcesz dołączyć, zainspiruj się tym poradnikiem o tym, jak od podstaw zorganizować wspólnotę sąsiedzką na czas epidemii.

 

Pomagaj na własną rękę

Jeśli nie chcesz działać zespołowo, a wolisz samodzielnie wyjść naprzeciw potrzebom swoich sąsiadów i znajomych z grupy zwiększonego ryzyka lub objętych kwarantanną – też możesz to zrobić.

Zastanów się, jakiej pomocy chcesz udzielać (zakupy, wyprowadzanie psa itp.), a następnie poinformuj innych, że jesteś gotowy/-a pomagać. Rozwieś plakaty na swojej klatce lub w najbliższej okolicy, włóż ulotki do skrzynek pocztowych sąsiadów lub zostaw je pod ich drzwiami, daj znać za pośrednictwem mediów społecznościowych (np. na grupie sąsiedzkiej), a jeśli masz taką możliwość, wyślij mejla albo zadzwoń do osób, o których wiesz, że mogą potrzebować Twojego wsparcia.

 

Na stronach internetowych wielu urzędów gmin (miast) znajdziesz wzory plakatów (zob. grupa Pomagamy sobie). Na plakacie wystarczy wpisać swoje dane kontaktowe i rodzaj oferowanej pomocy.

Materiał Fundacji Stocznia

DRODZY SENIORZY

Siedzenie z konieczności w "domowych pieleszach" dla większości z nas to czas stracony. Ile możemy oglądać telewizję lub sprzątać mieszkanie. W załączeniu kilkanaście propozycji jak można ten czas wykorzystać dla dobra i satysfakcji swojej i innych seniorów .Mając takie ogromne doświadczenie życiowe i głowę pełną pomysłów proponuję adoptować i zrealizować w waszych środowiskach, ulicach czy blokach mieszkalnych choć jeden z poniższych przykładów. Liczę, że podzielicie się z nami swoimi propozycjami i uwagami w tym zakresie. Może wasze propozycje będą jeszcze lepsze i bardziej potrzebne seniorom. e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


ZAPRASZAM DO WSPÓŁPRACY

Roman BISKUPSKI
dyrektor
Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku